Serwuser.pl!  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   U篡tkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 
urz康zenie do mezoterapii meble ze stali nierdzewnej warszawa suszarki do naczy plastikowe
Poprzedni temat :: Nast瘼ny temat
Wielki post
Autor Wiadomo嗆
Mokate
Wci庵ni皻y
Kr鏊owa jest tylko jedna

Pom鏬: 1 raz
Do陰czy: 22 Mar 2013
Sk康: Krak闚
Wys豉ny: 2013-03-29, 23:29   Wielki post

Kto mi wyt逝maczy dlaczego ryba w ko軼iele katolickim nie jest uwa瘸na za mi瘰o? W Wielki Pi徠ek po軼imy, nie mo積a je嗆 mi瘰a, ale ryby tak! A przecie ryba to te zwierz徠ko, te sobie 篡je, oddycha, rozmna瘸 si i w niczym (pod wzgl璠em bytu) nie r騜ni si od kurczaka. wi璚 dlaczego ryba jest dyskryminowana i uwa瘸na, za nie-mi瘰o :(

Sarina
Znajomy amator
chochlik z po逝dnia

Do陰czy豉: 14 Mar 2013
Wys豉ny: 2013-03-30, 00:04   

Rzeczywi軼ie ciekawe, bo ryba jest niby zaliczana do mi瘰 ale w knajpach w karcie zwykle ryby s osobno. Takie mi瘰o - nie mi瘰o. Zwyczajowo przyj窸o si, 瞠 ryby maj swoj osobn kategori. Podobnie jak owoce morza, a to te przecie zwierz皻a :D I te mi瘰o, jakby nie patrze.

unreal
Znajomy amator
Nothing is real.

Pomog豉: 1 raz
Do陰czy豉: 18 Mar 2013
Wys豉ny: 2013-03-30, 00:33   

Te mnie to kiedy zastanawia這. Czyta豉m gdzie, 瞠 w tamtych czasach mi瘰o by這 do嗆 luksusowym po篡wieniem, natomiast codzienny posi貫k stanowi造 chleb i ryba, kt鏎a by豉 og鏊nie dost瘼na i tania, w odr騜nieniu od innego mi瘰a. Jedzenie mi瘰a oznacza這 uczt, wi璚 jakiego rodzaju zabaw, czego post zabrania. Zatem - to wszystko ma chyba niewiele wsp鏊nego z wegetarianizmem.

Mokate
Wci庵ni皻y
Kr鏊owa jest tylko jedna

Wys豉ny: 2013-03-30, 14:21   

unreal napisa/a:
Zatem - to wszystko ma chyba niewiele wsp鏊nego z wegetarianizmem.

Ale ja nie m闚i nic o wegetarianizmie:) Ja m闚i o faktach. I to kolejny dow鏚, 瞠 ko軼i馧 nie idzie za post瘼em. "Dawniej ryby by造 tanie". teraz ryba to rarytas.

unreal
Znajomy amator
Nothing is real.

Pomog豉: 1 raz
Do陰czy豉: 18 Mar 2013
Wys豉ny: 2013-03-30, 14:48   

Mokate napisa/a:
Ale ja nie m闚i nic o wegetarianizmie:)
Chcia豉m podkre郵i, 瞠 tu bardziej chodzi o rezygnacj z wyg鏚, czego wykwintnego. A nie o powstrzymywanie si od pokarm闚 zwierz璚ych, jako takich - nie to jest g堯wnym celem.
Mokate napisa/a:
teraz ryba to rarytas.
Owszem, ale to wszystko jest tradycj. Trudno, 瞠by tradycja sz豉 za post瘼em.

Borcejn

Pom鏬: 2 razy
Do陰czy: 07 Mar 2013
Sk康: Ma這polska
Wys豉ny: 2013-03-30, 16:40   

Sranie w bambus, jest uwa瘸na za mi瘰o, znak Chrystusa starszy ni krzy, kiedy chleb powszedni. Bardzo, bardzo dawno temu przyj窸o si, 瞠 mo積a je嗆 mi瘰o zwierz徠, kt鏎ych 鈔odowisko 篡cia stanowi woda, bo nie by這 dzisiejszej klasyfikacji (wi璚, na dobr spraw, mog豉by wszama sobie delfina). Dzisiejszy post 軼is造 polega na powstrzymaniu si od spo篡wania mi瘰a, z wyj徠kiem ryb. I ten wyj徠ek jest w豉郾ie nawi您aniem do tradycji. Czy Ko軼i馧 rozwali polskie rybo堯wstwo, 瞠 mia豚y co w tej kwestii regulowa? Zreszt - ka盥y po軼i zgodnie ze swoim sumieniem i mo磧iwo軼iami, po co robi z ig造 wid造. Mo瞠sz je嗆 ryby, ale nie musisz, mo瞠sz te po軼i w czwartki, je郵i nie mo瞠sz w pi徠ki. To wszystko jest bardzo umowne, a 篡cie Katola naprawd nie polega na doszukiwaniu si wsz璠zie i we wszystkim grzechu.

Mokate
Wci庵ni皻y
Kr鏊owa jest tylko jedna

Wys豉ny: 2013-03-30, 17:48   

Czyli potwierdza si to co m闚i豉m - dyskryminacja ryb:P Nie no teraz ju 瘸rtuj. Ale dla mnie i tak jest to takie wybieranie sobie tego, co "mi pasuje". Pono (potrzebne 廝鏚這) dawno dawno temu by sobie papie jaki鈣am i chcia stworzy "mod" na jedzenie ryb (bo wszyscy jedli mi瘰o, a ryb nikt nie kupowa, poniewa uznawane by造 za gorsze) i dlatego wprowadzono "zakaz" spo篡wania mi瘰a w pi徠ek i ta tradycja st康 si wzi窸a. M闚i nam to historyk w liceum, ale ja si tam nie znam:P

Borcejn napisa/a:
Zreszt - ka盥y po軼i zgodnie ze swoim sumieniem i mo磧iwo軼iami, po co robi z ig造 wid造

mama kiedy na mnie nakrzycza豉, jak zjad豉m w 鈔od popielcow par闚k:( i nie da豉 si przekona do tego, 瞠 par闚ka to nie mi瘰o :P

Sarina
Znajomy amator
chochlik z po逝dnia

Wys豉ny: 2013-03-30, 19:14   

Ja mam dzi przymusowy post, bo mi瘰a zabrak這 a sklepy pozamykane, tak瞠 tego ekhm...

Borcejn

Pom鏬: 2 razy
Do陰czy: 07 Mar 2013
Sk康: Ma這polska
Wys豉ny: 2013-03-30, 19:21   

Historii z papie瞠m nie znam, ale wydaje si 篡ciowa.

Sarina, ja id do mi瘰nego po trzynastej, a tam, zapach ludwika i puste lady - tchnienie komuny, ech.

Sarina
Znajomy amator
chochlik z po逝dnia

Wys豉ny: 2013-03-30, 23:05   

Lekcja historii w praktyce :crazy:

beethoven
Nowy u篡tkownik

Do陰czy: 29 Mar 2013
Sk康: z Zasiedmiog鏎ogrodu
Wys豉ny: 2013-03-31, 21:26   

Mokate napisa/a:
zjad豉m w 鈔od popielcow par闚k:( i nie da豉 si przekona do tego, 瞠 par闚ka to nie mi瘰o

W sumie racja, legenda g這si, 瞠 w par闚ce ponad po這wa sk豉du to mi瘰o, a nie sk鏎a, t逝szcz, pazurki i dzi鏏ki w tych drobiowych (:

Borcejn napisa/a:
Bardzo, bardzo dawno temu przyj窸o si, 瞠 mo積a je嗆 mi瘰o zwierz徠, kt鏎ych 鈔odowisko 篡cia stanowi woda

R闚nie racja, profesor od historii m闚i, 瞠 kr鏊owie polscy w post jadali bobry. Szczerze powiedziawszy nie wygl康a ani troch apetycznie. Poza tym zwierz to zwierz - mi瘰o to mi瘰o, nie jestem za jedzeniem ryb w pi徠ek, ale p鏦i nie mam uprawnie do gotowania w domu, m鎩 g這s jest ma這 wa積y. A g這s pustego, poszkolnego 穎陰dka jest niczym p豉cz i rozpacz niemowl璚ia i ma bardzo mocno rozwini皻 umiej皻no嗆 perswazji, namawiaj帷 do zjedzenia tego stworzenia. Jeszcze nie uda這 mi si nie ulec.

d.
Znajomy amator

Do陰czy豉: 12 Mar 2013
Wys豉ny: 2013-04-15, 07:37   

O, takie co znalaz豉m:
Cytat:
Wyja郾ienie le篡 w tym, 瞠 w staro篡tno軼i mi瘰o by這 jedzeniem luksusowym i od鈍i皻nym. Wobec trudno軼i z przechowywaniem mi瘰a, po zabiciu zwierz璚ia wydawano przyj璚ie i zapraszano krewnych i s御iad闚. Oni si przy okazji rewan穎wali. W zwi您ku z tym jedzenie mi瘰a kojarzy這 si z wystawn uczt.

W miastach, gdzie mi瘰o kupowano, by這 ono stosunkowo drogie. Ryba natomiast w krajach nad Morzem 字鏚ziemnych stanowi豉 pokarm ludzi biedniejszych, codziennie dost瘼ny. Z Ewangelii wiadomo, 瞠 na zwyk造 posi貫k sk豉da si chleb i pieczona ryba. Niejedzenie mi瘰a oznacza這 wi璚 jedzenie skromnie.

I jednak mam wra瞠nie, 瞠 to sens ma. Nie chodzi tu stricte o mi瘰o, tylko o symbol powstrzymywania si od luksusem. A 瞠 ryby luksusem nie by造, no to co poradzi :crazy:

Po prostu.. wyjd幟y z podzia逝 mi瘰o-nie mi瘰o. :P Chodzi o podzia (chyba) skromne-luksusowe. No i ryby by造 niczym ciekawym, bo by造 ci庵le i pewnie si przejada造. A mi瘰o, no, to ju wydarzenie. :P

Wazelina
Stabilny u篡tkownik
III Waza

Do陰czy豉: 14 Maj 2013
Sk康: Tr鎩miasto
Wys豉ny: 2013-05-15, 01:28   

G闚no prawda co tu piszecie. No mo瞠 Borcejn jedynie wrzuci namiastk prawdy. A wi璚 o鈍iec Was kochani. T逝maczy豉m kiedy taki fajny artyku z Die Zeita, z bodaj瞠 '70 kt鏎ego na temat zwyczaj闚 postnych.
Generalnie wszystko sprowadza si do 安. Tomasza z Akwinu, kt鏎y wprowadzi klasyfikacj dozwolonego i zabronionego jedzenia w豉郾ie przez pryzmat wody. To, co chodzi這 i 篡這 w wodzie mo積a by這 spokojnie ze廝e. I dlatego np. w 鈔edniowieczu w czasie postu jadano ba瘸nty, kt鏎e spokojnie brodzi造 w wodzie.

Jamaica
Znajomy amator

Do陰czy豉: 29 Maj 2013
Sk康: Skalne Podhale
Wys豉ny: 2013-06-04, 12:50   

Ja tak si zastanawia豉m kiedy nad tym, podobnie jak Mokate i stwierdzi豉m, 瞠 w Pi鄉ie 安i皻ym jest tego odzwierciedlenie. Dawniej 砰dzi na Pasch jadali baranka, mi瘰o do嗆 drogie, dlatego te, je郵i by za du篡, to dzielili si z s御iadami etc. Ponadto sk豉dano mi瘰o w ofierze Bogu. Nie sk豉dano ryb, nie ma o tym mowy. Symbolem Chrystusa by豉 i jest ryba, a wiadomo, 瞠 On wi鏚 ubogie 篡cie, nie by typowym kr鏊em. Ryb jadano na co dzie, stanowi豉 codzienny sk豉dnik po篡wienia jak chleb i wino. Nawet je郵i 鈍. Tomasz z Akwinu to ustali, to niebezpodstawnie ;)
na scenie. (...)"
W. Szymborska

Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz za陰cza plik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz 軼i庵a za陰cznik闚 na tym forum
Wersja do druku