Serwuser.pl!  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 
chwilówki przez internet chwilówki przez internet witryny szklane
Poprzedni temat :: Następny temat
Ulubione i nielubiane państwa świata
Autor Wiadomość
Misha
Stabilny użytkownik
Najchyższa ze świń

Wysłany: 2013-05-31, 02:51   Ulubione i nielubiane państwa świata

Wiadoma sprawa. Każdy ma jakieś tam swoje geopolityczne sympatie. Jedne państwa chcielibyśmy zwiedzić bardziej, a inne w ogóle. Często taki wybór jest podyktowany historią, więc stąd ten dział. Argumenty oczywiście nie muszą być historyczne, chociaż wiadomo, że można się powołać tylko na pewien okres istnienia danego państwa. Jak rozkładają się Wasze sympatie w tym względzie? Z jakimi narodami sympatyzujecie, a z jakimi wręcz przeciwnie? Co Was do tego skłania? Jaka była Wasza osobista z nimi styczność?

Proszę o dogłębne uzasadnienia ; ]

V. Hugo - Nędznicy

Wazelina
Stabilny użytkownik
III Waza

Wysłany: 2013-05-31, 11:21   

Wprawdzie bardzo lubię historię Rosji, to tego kraju bardzo nie lubię. Misha doskonale rozumiesz to chyba i nie muszę poddawać tego tłumaczeniom.

jelczurr
white trash

Wysłany: 2013-05-31, 17:19   

W końcu wyjdzie ze mnie mój mały, wewnętrzny rasista i ksenofob.

Największą niechęć odczuwam do Ukrainy, głównie przez UPA i rzeź wołyńską, oraz do Litwy, którzy, zdaje się, koniecznie chcą sobie udowodnić że Polacy nigdy nie byli im do niczego potrzebni. Niezmiernie śmieszą mnie dzisiejsi Skandynawowie. Nie lubię też Hiszpanów (Katalończyków też) i Latynosów, ale to przez pięć lat nauki hiszpańskiego.

Lubię Rusków, Węgrów i Australijczyków.

Aveyron
Wciągnięty
Nomada

Wysłany: 2013-05-31, 19:49   

Wielbię: Włochy.

Z całego serca i krajobrazy, i kulturę, i klimat i atmosferę. Kocham włoski temperament, w Italii czuję się jak ryba w wodzie (no dobrze, jak we wrzątku) i oddałabym wszystko, by móc tam przebywać częściej, dłużej, intensywniej.

Nie przepadam za Niemcami.

Ot, taka wrodzona nienawiść, moja rodzina od najmłodszych lat skutecznie zaszczepiła we mnie niechęć do Niemców. Oni z winy historii, ja bardziej, pewniej jeszcze błędniej, z powodu stereotypów, amebowatości Niemiec, języka, którego się tyle uczyłam i ... ogólnie tak, tak lubię sobie ich nie lubić.

Misha
Stabilny użytkownik
Najchyższa ze świń

Wysłany: 2013-06-21, 00:04   

Muszę się przyznać bez bicia, że nie jestem w stanie wskazać państw szczególnie nielubianych, bo to wiązałoby się z przekreśleniem dziedzictwa, które przecież często chociażby we fragmencie jest ekscytujące. ; ]

Ale szczególnie lubię (poza Polską, która znajduje się poza wszelkimi klasyfikacjami):

Czechy - bardzo ciekawe państwo i zamieszkujący je naród, którego historia rozpina się od niebywałej potęgi w średniowieczu po rozpaczliwy upadek pod Białą Górą i w końcu odrodzenie. Stamtąd też pochodzi jeden z moich historyczno-politycznych idoli - Tomáš Garrigue Masaryk. Polakom trochę brakuje tak jednoczącej postaci. Może zresztą sami nie potrafią jej odnaleźć.
Ponad to klimat Złotej Pragi robi niebywałe wrażenie na każdym, kto najpierw przejdzie ociekający patosem most Karola, a potem natknie się na uliczną twórczość Černý'ego. No i w końcu to pepicki ruch oporu dokonał chyba najbardziej spektakularnego (jeżeli idzie i ważność w hierarchii osoby zamordowanej) zamachu na Heydricha. Warto pamiętać, że oni mają też swój odpowiednik dywizjonu 303 - dywizjon 310. Trochę nazbyt pogardzamy sąsiadami kojarząc z nimi tylko doskonałe piwo, interesującą literaturę i przewrotne kino. Jeżeli o to ostatnie chodzi to polecam dwa mariaże polsko-czeskie "Braci Karamazow" Zelenki i "Gorejący krzew" Agnieszki Holland. Pomińmy tamtejsze ostatnie skandale polityczne litościwym milczeniem ; ]

Francja - nie będę tak szczegółowo wypisywać. Wystarczy obejrzeć francuskie miasta, miasteczka, wsie, poczytać książki tamtejszych pisarzy, poznać historię mieszkańców tego kraju, wsłuchać się w piękno języka i tworzonej w nim muzyki, a sprawa staje się nagle jasna. Frankofilia wielu Polaków jest w pełni wytłumaczalna.

Szkocja, Islandia, Skandynawia - Jak Av. zachwyca się południem, to na mnie niesamowicie magnetycznie działa północ, której jeszcze nigdy nie odwiedziłem. Z jednej strony bardzo ciekawa historia, mitologia i ta transformacja od wikingów do współczesnych społeczeństw, a z drugiej krajobrazy zapierające dech w piersiach. Fiordy, zamki na zielonych wzgórzach Szkocji, kolorowe domki Islandii, bezkresne śniegi Laponii, zorze polarne. A zresztą nie znoszę upałów. ; ]

Państwa Kaukazu - i to jest bajer. Historia znacznie starsza od naszej (my siedzieliśmy na drzewach i jedliśmy szyszki - oni mieli katedry i klasztory), a zarazem pełna interesujących wątków, które niestety często są zdominowane przez wojny między wieloma ludami zamieszkującymi te ziemie.

Myślę, że o wielu innych mógłbym tak pisać, ale cóż. Za mało jeszcze wiem, żeby zachwyt był pełen :)

V. Hugo - Nędznicy

Mokate
Wciągnięty
Królowa jest tylko jedna

Wysłany: 2013-06-21, 09:23   

Hmm to może ja powiem to z innej perspektywy:

nie lubię Hiszpanów i Włochów dlatego bo sa głośni, trzeba wszystko podać im na tacy pod noc i nie zostawiają napiwków. Są strasznymi klientami. (to z perspektywy pracy)

A ogólnie to hindusów nie toleruję bo sa obleśni i niemili i do tego ciężko się z nimi dogadać. Nie podoba mi się ich kultura i ogólnie żywię do nich hejta.

casablanca
Stabilny użytkownik

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2013-06-21, 14:01   

W tę majówkę miałam okazję pierwszy raz być na Węgrzech i muszę ich wymienić jako pierwszych w rankingu narodowości, które lubię. Mam super wspomnienia, które przede wszystkim wiążą się z ogromną życzliwością, jaką nam okazano. Plus fakt, że ludzie po ulicach chodzą uśmiechnięci, zadowoleni, a nie z wiecznym grymasem i żalem do całego świata.
Nie wiem, czy to dobre słowo, ale lubię Niemców. Albo studia mnie do tego zmuszają. Słowo lubię może nie jest do końca adekwatne, ale interesują mnie i chętnie ich poznaję.
Świetne wspomnienia mam także z Holandią, choć teraz traktują obcokrajowców trochę wyniośle, ale można im to wybaczyć biorąc pod uwagę, że jak tak dalej pójdzie to w ogóle Holendrzy wyginą.
Niestety nigdy nie miałam okazji być, ale zawsze bardzo chciałam odwiedzić Szwecję i Szkocję. Szwecja i w ogóle Skandynawia wydają mi się szalenie interesujące i chyba od nikogo nie usłyszałam jeszcze niepochlebnej opinii. A Szkocja to nie wiem. Od dziecka mam bzika na jej punkcie. Wydaje mi się taka piękna i bajkowa. (Chociaż może to przez mój fetysz męskich łydek chcę zobaczyć na żywo mężczyznę w klicie. :mrgreen: )

Trudno mi powiedzieć, czy są kraje, których nie lubię. Jeżeli już to tylko uprzedzenia, bo nikt nigdy (na szczęście) mnie do siebie nie uprzedził swoim zachowaniem.
Nie lubię Turków, ale to raczej przez Arabów, bo sam kraj jest mi zupełnie obcy. Nie przepadam za Amerykanami, ale to przez ich ignorancję względem reszty świata. I kiedyś miałam sporo uprzedzeń do Ukraińców, ale ostatnio poznałam dwóch super chłopaków z tego kraju i lekko naprawili moje wyobrażenie o nich. :)

Alguem
Początkujący

Wysłany: 2013-06-21, 21:02   

Uwielbiam Austriaków i Białorusinów, w żadnym kraju nie spotkałam się z taką życzliwością. Te dwa kraje są u mnie na pierwszym miejscu.

Nie cierpię Amerykanów. Wydają mi się otyłymi półmózgami, którzy myślą, że są pępkiem Świata (może to krzywdzące, ale tak ich widzę).

Nie lubię Niemców. W żadnym kraju się tak nie wynudziłam. Tam panuje pełen Ordnung, czego ja nie znoszę. Ludzie są sztywni i do tego lubią na siebie kapować.

W południowcach podoba mi się ich temperament, luz i siesta :crazy:

Historyczka
Nowy użytkownik
II WŚ

Wysłany: 2013-07-04, 21:24   

Nie lubię Ruskich za ich brutalność i pijaństwo. Za uprzejmość cenię Ukraińców. Jeżeli np. zatrzymasz się i będziesz tak stał przez dłuższy czas, prędzej czy później ktoś podejdzie do Ciebie i zapyta się czy może Ci jakoś pomóc ;)

Mnich
Początkujący

Wysłany: 2013-07-05, 09:37   

Historyczka, w jednych i w drugich płynie ta sama krew ;) na ruskim odludziu też ci pomogą, oni są do tego przyzwyczajeni bo bez wzajemnej pomocy by nie przetrwali. z kolei Ukraińska milicja jest jeszcze gorsza od Rosyjskiej. mimo to jak dla mnie Ukraina to bardzo fajny zakątek i chętnie bym tak jeszcze kiedyś się przejechał. mają świetne jadło i fajne dziewczyny ;) tak, Ukrainę zdążyłem polubić

awersję mam z kolei do Cypru i to tego południowego. jest to chyba jedyne państwo Unii, które ma swoje własne zasady i na przykład nie wpuszcza, przynajmniej drogą lądową na dowód. a nawet i na paszport. trza mieć rezerwację i bilety. nie można sobie jechać "od tak", po prostu. bez sensu. jak u Ruskich..

najbardziej mi się chyba jednak podobają kraje Skandynawskie. nie wiem, może moi przodkowie byli wikingami, ale ciągnie mnie w północne strony ;) już na pierwszy rzut oka widać, że nigdzie indziej w Europie nei ma takich klimatów jak tam

[ Dodano: 2013-07-05, 10:44 ]
i Gruzja. Gruzja to taka Ukraina w wersji 2.0 z późniejszymi upload'ami ;) czyli krowy na ulicach, drogi bez nawierzchni, ogromne pustkowia a przy tym normalna Policja, brak szczególnego wandalizmu i niesamowite góry Kaukaz. chwilami to wręcz Alpy się przy nich chowają. tak, Gruzja jest świetna. i cholernie ciekawa

jelczurr
white trash

Wysłany: 2013-09-29, 19:29   

AZJACI. WALE JAPONIE I CHINY.
Moje wyobrażenia zwłokami zakrwawionymi się stały z okazji pracy w supermarkecie niedaleko akademików Uniwersytetu Medycznego. To implikuje dużo Arabów i skośnookich z wypchanym rządowymi pieniędzmi (co ciekawe - najczęściej koronami norweskimi) portfelem. I jakkolwiek to ciemnoskórzy wyznawcy Allaha, który tutaj na nich nie patrzy mają PR spod ciemnej gwiazdy, muszę przyznać że z nimi współpracuje się o wiele lepiej niż ze skośnymi. Ci ostatni nie odezwą się ani słowem, podadzą co najwyżej kartę płatniczą (a i to czasem nie) i patrza się tymi oczami których nie widać spod tych powiek zakrzywionych pod kątem ostrym. Muslimy chociaż odpowiedzą na good evening i do tego mają karty pejbek.
Zauważyłem też, że podobny rezonans występuje między Ukraińcami i Białorusinami - Ukraińcy to też bardzo często cichutkie i nieporadne studenciaki (chyba że to nie-do-końca legalni "budowlańcy" - wtedy nawet się przyznaję że znam rosyjski), a Białorusini mówią czego im trzeba i da się z nimi konkretnie dogadać zarówno po polsku i jak i po rosyjsku.

Odpowiedz do tematu